Roaccutane Tedavisi – Sık Sorulan Sorular & Cevapları

Merhaba! Roaccutane tedavisine 2014 Mart ayında başlamıştım. Bu benim için 15 Mart ve 19 Kasım 2014 tarihleri arasında minik bir macera olmuştu. Size her hafta olmasa da, sık sık gözlemlerimi aktarmak için yazılar yazdım. Yazılar yazdıkça blog’a yorumlar ve mailler aldım. Bu yorumları ve mailleri tekrar okudum. Sorulan tüm soruları not ettim. Bu yüzden Roaccutane Tedavisi – Sık Sorulan Sorular & Cevapları yazısı yazmaya karar verdim.
 

Bana o uzun ama uğraştırıcı maceramda yorumlarınız ve mailleriniz ile çok destek oldunuz. Teşekkür etme sırası şimdi bende… Bu yüzden elimden geldiğince açıklayıcı ve ayrıntılı bir yazı yazmaya çalışacağım.
 
Hadi başlayalım!
 

2-3 sivilcem var, sence Roaccutane kullanmaya başlamalı mıyım?

:)))))))) Hayır. Çünkü Roaccutane tedavisi iki üç tane minik sivilceler için değil, kist şeklinde olan -yani deri altından gelen- sivilceler ve ağır sivilce izlerini geçirmek için uygulanan bir tedavi. Bu yüzden 2-3 sivilce için bu kadar ağır bir tedaviye başlamanızı tavsiye etmem.
 

Roaccutane tedavisinde x. aydayım neden bir gelişme yok?

Her insan vücudu farklı olduğu için tedavinin etkisi de farklı zamanlarda olabiliyor. Bu yüzden sabırlı olup bütün dikkat edilmesi gereken şeyleri yerine getirdiğinizde mutlaka bir gelişme kaydetmeye başlayacaksınız. Burada en önemli olan şey; SABIR.
 

Tedavi süresince ağda ya da dövme gibi işlemler yaptırabilir miyim?

Hayır. Çünkü tedavi boyunca deriniz incelmeye başlayacak. Ağda yaptığınız an deriniz kalkacaktır. Çare; jilet :ı Acı eşiğiniz de düşeceği için hem acı çekmemek için hem de işlemden sonra olan sürede sıkıntı çıkacağından dolayı dövme yaptırmanızı da tavsiye etmem.
 

Tedavi bittikten sonra hemen ağda yaptırabilir miyim?

Hayır. Vücudun toparlanması biraz zaman alıyor. Bu yüzden 3-4 ay daha bekleyin derim. Siz zaten cildinizin hazır olup olmadığını hissediyorsunuz. Minik minik ağdalarla -bıyık, kaş alımı gibi- derinin kalınlaştığını anlayabiliyorsunuz.
 

Güneşe hiç çıkmamam mı gerekiyor? Hiç mi güneşlenmeyeceğiz, hiç mi yüzümüz gülmeyeceekasjna, pardon.

Tabii ki de çıkabilirsiniz. Fakat yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullandıktan sonra 🙂 Günlük rutin işleriniz için dışarı çıksanız bile mutlaka krem kullanın. Eğer tatile gidecekseniz de akşam üstü 8-9 gibi güneşin batmasına yakın denize girin -ben öyle yaptım-. Özellikle kusma dönemi geçtikten sonra biraz daha saatleri esnekleştirebilirsiniz. Ama kusma döneminde güneşten korunabildiğiniz kadar korunun, çünkü sivilce izi kalma olayının temelleri işte bu süreçte ortaya çıkıyor.
 

Dudaklarım çok kuruyor ve saçlarımda kepeklenme oldu, ne yapabilirim?

Tedavinin en büyük etkisi de bu; dudak kuruluğu. Artık bundan sonra lipbalmlarla ve nemlendiricilerle en yakın arkadaş olacaksınız. Dudaklar için Blistex Medplus ve Neutrogena’nın lipbalmlarını kullanabilirsiniz. Yüz için La Roche Posay gibi dermokozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Saçlardaki kepeklenme ise vücut ilk şoku atlattığında geçiyor. Bu daha çok ilk iki hafta arasında meydana gelip, bitiyor.
 

Psikolojik olarak çok etkisi varmış, intihar edenler bile olmuş?

İnternetten araştırdığımda bu tür yazılarla ben de karşılaşmıştım. Kötü yazıları okuyarak moralinizi bozmayın. Bütün olay kendinizde bitiyor. Tedavi süresince karaciğerinizin yağ enzimlerini oluşturmasını engellediği için kilo verebiliyorsunuz. Alın bakın, güzel bir yönü 🙂 Bol su ve hafif spor ile desteklediğinizde belki de istediğiniz kiloya bile inebilirsiniz. Evet ilk bir kaç ay, kusma dönemi derken cildiniz daha da kötüleşiyor, moralinizin bozulması çok normal. Ben bile “herhalde cilt kanseri oldum ve bu hiç geçmeyecek” demiştim. Ama yazının en başında da dediğim gibi, tedavide en önemli şey; SABIR. Sabredin ve sonucu görün, siz de şaşıracaksınız.
 

Yaz döneminde mi yoksa kış döneminde mi kullanmalıyım?

Rahat bir tedavi süreci için ve güneşten daha çok kaçabilmek için kış döneminde başlamanızı öneririm. Eğer yaz döneminde başladıysanız -benim gibi bilmeden- yukarıda belirttiğim şeyleri uyguladığınızda bir sorun olmayacaktır.
 

Tedavi süresince alkol kullanabilir miyim? Bebek düşünüyoruz, bir etkisi olur mu?

Tedaviden dolayı zaten A vitamini bombardımanına maruz kalmış zavallı karaciğerinizi bir de alkol ile yormak istemezsiniz. Bu yüzden tedavi süresince tertermiz bir hayat yaşamak en iyisi. Ben son zamanlara doğru iki kere kaçamak yaptım. O da bir şişe biraydı. Tedavi süresi boyunca hamile kalmanız yasak. Zaten bunu yapmayacağınıza dair bir imza attıktan sonra ilacınızı alabiliyorsunuz. Özellikle tedavi bitiminden 1.5 yıl sonrasında da bebek yapmamanızı öneriyorlar. Hiç mi sevişemeyecek TÜRKÜYEM?!
 

Karaciğere etkisi varmış, korkuyorum?

Hangimiz korkmadık ki. Ama bunun da bir çözümü var. Her ay doktora gidip kan tahlilleri yaptıracaksınız. Her tahlil sonucunda karaciğer değerleriniz normal çıktıysa tedaviye devam edeceksiniz, bu kadar basit. Normal değerlerde değilse de anında doktor tedaviyi bitiriyor zaten.
 

Roaccutane tedavim sürecinde neler yemeliyim?

Kullandığınız ilaç tam bir A vitamini bombası. Bu yüzden yorulan karaciğerinizi A vitamini içeren yiyeceklerden uzak durarak bir nebze rahatlatabilirsiniz. A vitamini içeren yiyecekleri Google’da ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. En önemlisi; bol bol su içmek. Kuruluğunuzu bir nebze dengeleyecektir. Ağır diyetler yapmaktan da kaçının ki halsiz kalmayın. Sağlıklı beslenerek ve dediğim gibi hafif sporla da çok rahat atlatabilirsiniz bu süreci.
 

Vücudumun her yeri ağrımaya başladı, ne yapmalıyım?

Bu ilacın bir yan etkisi maalesef. Bu yüzden doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Benim de bir süre ayak ağrılarım olmuştu. Uzun yürüdükten sonra oturduğumda ve tekrar kalkmaya çalıştığımda minik nineler gibi 1 km hızla yürümeye başlayıp sonradan hızlanabiliyordum. Bu tedaviden sonra bitiyor. Korkmayın.
 

Kusma dönemi ne zaman oluyor?

Bu da kişiden kişiye değişen bir durum. Bazıları tedavi süresince iki üç kere kusma dönemi yaşayabiliyor(muş). Benim bir kere oldu ve 2.-5. hafta arasında olmuştu. 7. hafta en kötü dönemimdi. Ama noldu, hepsi geçti. Bu süreçler sizde değişebilir.

 

18 yaşından küçüğüm, kullanabilir miyim?

En çok gelen sorulardan biri de buydu. Küçük kardeşlerden çok fazla mail aldım. 18 yaş altındakiler aile onayı ile tedaviye başlayabiliyor. Fakat dediğim gibi eğer iki üç sivilceniz için bunu düşünüyorsanız, boşuna tedaviye başlamayın. Vücudunuz gelişme döneminde olduğu için ergenlik döneminde bu tür sivilcelenmeler olacaktır. Eğer bahsettiğimiz kistik ve çok ağır sivilcelenmeler varsa, doktor ve aile kontrolü altında tedavi görebilirsiniz.

 

Tedaviden sonra yüzümüz eski cilt tipine dönüyor mu?

Maalesef 🙁 Artık o 3-4 günde bir yıkadığımız saçlarımız ve yağlanmayan cillop cildimiz gidiyoooor, eskiden ne isek, o cilt tipimiz geri geliyor. Ama; yavaş yavaş, uzun bir süreç sonunda. Ben şu anda tedavi bitiminin üstünden 7 ay geçmesine rağmen kuru ciltten karmaya annnnca geçtim.
 

Tüylenme oluyor mu?

Bende oldu, çok rahatsız edici şekilde değil. Tüylerim sarı olduğu için de belli olmuyor.
 

Sivilcelerim fazlalaşmışken makyajsız dışarı çıkamıyorum, makyaj yapabilir miyim? Hangi makyaj malzemelerini kullandın?

Evet, yapabilirsin. Roaccutane’ın kendi bilgilendirme katalogunda makyaj yapabileceğinize dair bir sıkıntının olmadığı yazıyor. Ben de yaptım. O zamanlar çok az dışarı çıktığımdan dolayı da bu benim için bir artı oldu. Makyaj yaptığım zamansa normalde ne kullanıyorsam onu kullandım. Tabii cilt tipine uygun olan ürününü seçerek kullandım. Makyaj öncesinde mutlaka yüzüme güneş koruyucu krem de sürdüm.
 

Siyah noktalar geçiyor mu?

Ben tedaviye başlayıncaya kadar siyah noktamın olduğunu bilmiyordum. Tabii ki de rahatsız edici göze batan çekilde değildi ama tedavi boyunca yüzüm öyle yenilendi ki o bahsedilen bebek poposu kıvamına geldim. İşte o zaman siyah noktalarımdan kurtulduğumu anladım. Her hafta çektiğim fotoğraflarda da siyah noktalarımın yok olduğunu o zaman fark ettim.
 

Yüz bakım ürünlerimi kullanmaya devam edebilir miyim?

Tabii ki de edebilirsin. Kuru ciltler için olanı kullanırsan, daha yararlı olacaktır. Peeling özellikli temizleme jellerinden kullanmanı tavsiye etmem. Hassaslaşan cildiniz bir de o pütürcüklerle daha da zarar görmesin.
 

Burun kanaması yaptığı ya da regl dönemini uzattığı doğru mu?

Bunu yaşayanlar var. Ben yaşamadım. Burun kanamam olmadı ve regl dönemim hiç bir şekilde etkilenmedi. Dediğim gibi kişiden kişiye değiştiği için kesin bir şey diyemem.
 

Hemen bitsin diye 100 mg’a çıkarayım mı?

Ay napıyosun! Hayır. Dur, sakin ol. Mg’ı ne kadar az olursa vücudun o derece sakin bir dönem geçirecektir. Aman mg’ımını arttırayım da hemen bitsin tedavi deme. Ne dedik? SABIR. Ben her ay 40 mg kullandım. Hatta doktorum “istersen yükseltelim hemen bitsin” dedi. “Hayır” dedim. Çünkü vücudu daha fazla zorlamak istemiyordum. 8 ayda ama en az hasarla bitirdim. Öyle çılgınlıklar yapmayın, peki mi? Ve kesinlikle doktorun onayı olmadan kendi kendinize mg’ı yükseltmeyin.
 

Roaccutane tedavisi gördüm ve bitti diyelim, sivilcelerim tekrar çıkar mı?

Çıkabilir. Neden çıkabilir? Eğer “sivilcelerden kurtuldum, artık istediğimi yiyip içebilirim heyyoo” dersen, o karaciğerinin yine başı döner yine dengesiz yağ üretir, ve yine sivilcelerine merhaba dersin. Artık bundan sonra yediklerine de içtiklerine de dikkat edip vücuduna destek olacaksın ve umarım bir daha böyle kötü bir dönem yaşamayacaksın! 🙂
 
***
 
Sanırım akla gelebilecek bütün soruları cevapladım. Eğer hala bir sorunuz varsa lütfen buraya yorum ya da bana mail atın, ben de ona göre burasını güncelleyeyim.
 
Bu yazdıklarım kesinlikle benim yaşadıklarım üzerinden tecrübe edilmiş ve ona göre sorular cevaplanmıştır.
Lütfen doktorunuza danışmayı unutmayın.
 
Son olarak; SABREDİN, BOL SU İÇİN ve GÜNEŞTEN KORUNUN.
 

 

Okuduğunuz için teşekkürler!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

 

“Roaccutane Tedavisi – Sık Sorulan Sorular & Cevapları” hakkında 78 yorum

   1. Merhaba ben rocuttan kullandjm ama yüzümün hala temizlenmedigini görüyorum şuan tedaviminin üstünden 7 ay geçti tekrar dan kullansam doktorlar zamanın dan dolayı bana ilacı yazarlarmi?

  1. Çikolata ve cips yemek sivilce çıkartmaz. Çok aşırı miktarda yenirse etkisi olur. Tedavi döneminde yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı öneririm. Doktorlar da bunu tavsiye ediyor zaten.

 1. merhaba ben 7.ayımdayım ama yüzümde sivilce çıkması durmadı extra olarak yüzümdeki bazı siyah ve beyaz noktalar duruyor 15gün kaldı tedavimin bitimine doktor önceki ay bana tahlil yapmamam gerektiğini tevavimin biteceğini söyledi doktorum çözüm odaklı değil tamamen prosedürlere göre ilerliyor başka doktora gidersem uzatma ihtimalki varmı acaba ayrıca Roaccutane ve Benzamycin Nadixa bunları kullanıyorum ilaç ile birlikte

  1. Merhaba Umut, bence başka bir doktora gidip tekrar bir tahlil istemelisin. Sonuçlara göre bir yol çizecektir. Erkeklerde bu tedavi daha uzun veya daha yüksek mg'larda kullanıldığını gördüm. Belki de öyle bir değişiklik yapacak. Dediğim gibi mutlaka en kısa zamanda başka bir doktora git ve bana anlattıklarını ona da anlat ^^

 2. Hocam merhaba bende şuan 4.ayımdayım yüzümde küçük kğçük lekeler ve aktif sivilceler vardı kullandım yüzüm düzeldi gibi hafifledi izler ama hala iz var yani şöyle söyleyim benim yüzümde hiç kusma olmadı sadece bitane iltihaplı sivilce çıktı dahada hiç kusmadı anlam veremedim sizce bedir sevebi

  1. Merhaba, tedavinin etkileri kişiden kişiye çok fazla değişiyor. Her vücudun kimyasal tepkisi farklı oluyor. Tedavinizin takibini yapan uzman doktora danışırsanız sizin için daha doğru bilgiler verecektir.

 3. çok tatlı anlatmışsınız teşekkür ederim!

  (2. kez roaccutane tedavimdeyim süreçten haberdar biri olarak bu yazıya sonuna kadar katılıyorum)

 4. Merhaba benim tedavim biteli nerden baksan 2 sene oldu ama bazı zamanlarda yuzumde tek tük sivilceler çıkıyor, dışarıdan bakıldığında sivilce yok ama elimi surduğumde pütür pütür bir duruşu var ne yapmam gerek bilmiyorum sizde de bu durum oldu mu ne yapmam gerek

 5. Tek seferde 3 soru sorcağım yüz temizleme hakkında kusura bakmaz isen 😉

  1-) Tedavi süresince suratını günde kaç kez yıkıyordun ( jel veya sabun ile )
  2-) Tedavi süresinde kullandığın yüz yıkama jeli/sabunu ‘ nun markası neydi acaba? memnun muydun ?
  3-) Bu süreçte kullandığın ve en memnun kaldığın güneş kremi markası neydi acaba ?

  Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhaba, ben de elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım;

   1. Tedavi süresince yüzümü normal sıklığında yani sabah ve eğer makyaj yaptıysam akşam yıkıyordum.
   2. La Roche Posay’in temizleme ürünlerini kullanabilirsin, dermokozmetik olduğu için bu markaya güvenim tam.
   3. Tedavi süresince doktorum Spa Magik markasının 50 faktörlü güneş kremini önermişti. O bitince yine La Roche Posay’in güneş kremini kullandım.

   Şimdiden geçmiş olsun 🙂

 6. Merabalar ben roaccutanı 2.5 ay kullanabildim ve dayanamayacağm hale geldiğinde doktora sormadan bıraktım inanılmaz derecede kas güçsüzlüğü yaşadım ellerim de sık sık karıncalanmalar oldu elhamdülillah bırakalı geçiyor yavaş yavaş ama korkuyorum çünkü bugün sol kolum da garip bi ağrı oldu zamanla tamamen geçer mi sizce bi doktora gitmeli miyim

 7. Merhaba roaccutane hapımın son günlerindeyim 6ay dolmak üzere doktor bana hep 30mg verdi hiç kusma dönemi yaşamadım sivilcelerim çıkmıyor ama tam anlamıyla cildimin temizlendiğini hissetmiyorum acaba mg az mı geldi bir de cildim çok yağlıydı bu süreçte cildimin kuru olmasına alıştım cildin eski yapısına dönecek demişsiniz gerçekten eskisi gibi yağlı mı olacak cildim

  1. Merhaba, benim cildim zaman içinde eski cilt tipine döndü. Yağlı cilt tipliydim ama şu an karma cilt tipliyim. Vücuttan vücuda değişiyor. Lütfen doktorunuza danışıp bilgi alın. Sizin için en iyisini o bilir 🙂

 8. Merhaba çok güzel anlatmışsınız öncelikle çok teşekkürler:) benim 2. Ayıö bitmek üzere ve yüzümde normalden fazla tüy oluştu sarı ama fazla tedavi bittikten sonra bu tüylenme durumu kendi kendine mi gidiyor acaba yoksa cilt kendine geldikten sonra aldırmak mı gerecek ?

 9. Iyi günler.Bilgilenirme için teşekkür ederim.Kullanan arkadaşlarım tedavi bittikten sonra bile dudaklarin eski haline donemeyecegini soyluyorlar ne kadar doğru?Dudaklardaki kuruluk ve çatlama sürekli devam ediyor mu hap bittikten sonra bile?

 10. Merhaba aknetrent kullanicisiyim 3.ayıma giricem yüzüm oldukça kustu ve eski yuzumden daha da kötüleşti diyebilirim yüzümde önceden sıktıgım ve iz kalan minik minik delikler var bu ilac yüzdeki delikleri de kaybedermi acaba bir kaç kişi evet demişti ama size de sormak istedim ?

  1. Merhaba, kusma döneminin amacı zaten cilt altındaki tüm sivilce aday adayı sivilceleri cilt üstüne çıkartmak 🙂 Bu yüzden daha da kötü oldu diye moralinizi bozmayın ve sabredin. Tedavi sonunda düzelecek. Minik delikler için bazılarında geçiyor bazılarında kalıyor. Birçok yorum ve deneyimleyen var. Bu yüzden kesin bir şey diyemiyorum.

  1. Merhaba, tedaviniz tamamen bitmeden ve üstünden biraz zaman geçmeden ağda muhabbetine girmeyin derim. Deri çok hassaslaşıyor bu süreçte, sıkıntı olabilir.

 11. Merhabalar , ben 5 yıl önce roaccutane kullandım, yüzümde ara ara içten sivilceler oluşuyor akne belli bir periyottan sonra tekrarlıyor mu kendini

  1. Merhaba, kişiden kişiye etkileri değişiyor. İkinciye üçüncüye tedaviye başlayanlar bile var. Ben de bir tekrarlama olmadı. Yediklerinize ve içtiklerinize bağlı da tekrarlama yaşanabilir. Ömür boyu dikkatli olmak lazım.

 12. Ben dün sahil kenarına ailecek gittim ve güneş Kremi kullanmama rağmen etki etmedi yüzüme ve 6 7 saat güneşe maruz kaldım yüzüm yandı galiba ve yüzüm şişti ne yapabilirim bunun için. Acnegen kullanıyorum 4. Günüm oldu 20 mg kullanıyorum

 13. roaccutane tedavisinin 7. ayındayım ve kırmızı lekelerim devam etmekte günlük 20 ml kullanıyorum lekelerimin gecmesi için başka bir öneriniz var mı ne yapmalıyım sizce yardımcı olur musunuz lütfen

 14. Merhaba, tedaviye 1 hafta sonra başlayacağım. Üniversite sınavına hazırlanıyorum, psikolojik bir etkisi sizde çok oldu mu? Unutkanlık, halsizlik, yorgunluk? Beni tek korkutan şeyler şuan bunlar… Aydınlatırsanız çok sevinirim…

  1. Merhaba, halsizlik yaptı ama hayatımı olumsuz etkileyecek düzeyde değildi. Her zaman dediğim gibi ilacın etkisi her kişide farklı oluyor. Üniversite sınavı ciddi ve hassasiyet isteyen bir süreç. Doktorunuzun sözünden çıkmayın. Şimdiden başarılar 🙂

 15. 3. ayımdayım 30 mg kullanıyorum, hala deli gibi sivilcelerim çıkıyor. arada çikolata yiyorum ona bağlı bir şey olabilir mi?

 16. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ben de roaccutane kullandım biteli 2 haftaya yakın oldu 7 buçuk ay kullandım ama daha yeni bittiği halde minik bir sivilcem çıktı çok panikledim, bitti diye abur cubur ne varsa saldırmıştım belki ondan oldu bilmiyorum ama normalde çok yağlı bir cilde sahibim oyüzden kullandığım mg yeterli mi bilmiyorum. Siz her ay 40mg kullanmışsınız ve 8 ay kullandınız sanırım daha iyi olmuştur diye düşünüyorum son kez bittikten sonra doktora gittiğimde kan tahlili istemedi hap yazmayacağı için bittiği için sivilcem çıkıtığında sürmem gereken bir krem vardı sadece acaba bir 40mg lik son kez içsem mi iyice temizlemesi için çünkü haptan önce her gün muhakkak sivilcem çıkardı buna rağmen asla kusma dönemi yaşamadım oyüzden hala temizlenmemiş gibi hissediyorum .. 🙁

  1. Merhaba, tahminimce dediğiniz gibi abur cubura saldırdığınız için çıkmış olabilir. Doktorunuz cildinizin ihtiyacına göre hangi sürece karar verdiyse o şekilde uygulamıştır. Son bir 40 mglık ilaç o sivilce için kesin çözüm olmayacaktır. Sağlıklı beslenerek ve karaciğerinizi destekleyici ek gıdalar alarak bunu kontrol altın alabilirsiniz. Ama en önemlisi doktorunuza danışmak olacaktır. Tekrar geçmiş olsun 🙂

 17. Merhaba, ben tedavimin 2. Ayına girdim şuan kusma dönemindeyim doktorum ilaca ek olarak akneflox kremini de verdi ama nemlendirici ve güneş kremi kullanmamam gerektiğini söylüyor benim de bildiğim kadarıyla bu dönemde ikisi de çok önemli ayrıca fondötende kesinlikle yasak ama ben günlük hayatımda fondöten sürmek zorunda kalıyorum ve sürünce daha çok artıyor sivilcelerim sizce bu yüzden sivilcelerin ve izlerin hiç geçmeme riski var mı yoksa tedavi sürecini mi yavaşlatıyorum cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, kusma dönemi hariç dışarı çıktığımda vs. makyajımı hep yaptım. Özellikle cilt doktoruma da sormuştum ve izin vermişti. Kullandığınız fondötene de bağlı olabilir. İçerik olarak diğerlerine göre daha temiz ve iyileştirici etkisi olan Missha BB krem kullanabilirsiniz. Yine de doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim. Şimdiden geçmiş olsun.

 18. Mrb doktorum ilaç hakkında fazla bilgilendirmedi.zoratin kullanıyorum ve ikinci haftamdayim 20 mg la başladım yüzümde deri altında geçmeyen sivilce tarzı şeyler vardı doktor yağ bezesi olduğunu söyledi ilacin yanına sadece ek olarak hametan verdi dudak kuruluğu vs için.yuzumde kuruluk olduğu için bepanten nemlendirici kullanıyorum zararı olur yada ne yapmam gerekiyor? gündüz yüzüme fondöten vs sürmeden de çıkamıyorum bilgilendirir misin.

  1. Merhaba, yüzünüzdeki kuruluk için herhangi bir yüz nemlendiricisi kullanabilirsiniz. Sıkıntı olmaz. Yaz kış tedavi süresince güneş koruyucu sürmek lazım. Buna da dikkat edin. Bol bol su için, çok fazla A vitamini içeren yiyecekler yemeyin. Yağlı vs. yiyeceklerden uzak durun. Tedavi süresince makyaj yapabilirsiniz. Benim cilt doktorum izin vermişti. Yine de kendi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

 19. Merhaba ben 3. Ayımdayım 10 mg ile başladım hala regl döneminde aktif sivilcem var ne zaman sivilce çıkması duracak ?

  1. Merhaba, tedaviniz boyunca bu tür sivilce kusması vs. yaşanabilir. Tedavinin amacı; cildin yüzeyindeki ve altındaki potansiyel sivilceleri cilt üstüne çıkartıp tamamen temizlemek.

 20. Merhaba, yaklaşık 4 aydır kullanıyorum bende ilacı ancak cildim hiç kusmadı ilk ay nasılsa cildim şu anda da öyle kuruluk dışında. Günlük 40 mg alıyorum. Cildim yağlıydı ve iltihaplı irinli sivilcelerim yoktu, derimin altında beyaz akneler vardı küçüklü büyüklü bu sırt ve onuzlarımda da vardı. Yan etkilerinin birçoğunu yaşıyorum kuruluk, kas eklem ağrısı vs. Kusma olmadı doktorum da pek ilgili değil cildini kusturmadan devam edicez dedi ama cildi kusmayana da hiç rastlamadım. Kusmaması normal mi ? Teşekkür ederim

 21. Merhaba, ben 1. Ayı bitirdim 2. Ayın 2. Haftasındayım. Benim yüzümde bahsettiğiniz gibi iltihaplı kist gibi sivilceler den var. Roaccutane tedavim bittikten sonra 3-4 ay geçince yüzüme ağda yaptırsam yüzümde önceki kistli sivilcelerimden çıkar mı?
  Teşekkür ederim

 22. Merhabalar.Ben de roaccutane kullandım tedavimbitti .4 yıl oldu.acaip bi şekilde bu ay sivilceler çoğaldı ve yüzümde ben gibi leke bırakmaya başladı.ve ben bu arada iki senedir falan düzenli temizleme jeli kullanmadim güneş koruyucu da.bunların etkisi olmuş olabilirmi

 23. Merhabalar postunuzu okudum çok faydalı olmuş öncelikle teşekkür ederim kendi adıma
  Ben ilacı bugün dahil 5. Günüm oldu ben dün makyaj yaptım sonrada fark etmeden temizleme jelimle yıkadım ama onun peeling etkili olduğunu unuttum bir de içim rahat ede ede oh temizlendi falan yaptım kendi kendime doktorum üç tane krem vermişti dün ve bugün kremleri yüzüme sürdüğümde yüzüm yandı özellikle elmacık kemiklerimin oralar geçer mi ya

 24. Gülse!!! sadece yardim etmek icin yaziyorum. tarihten gördüğüm kadarıyla yeni başlamissin 1 hafta bile olmamis. sakin 1 sonraki hapı bile yeme!! zehir bu haplar temizledigi cildin geregi yok. sadece kullandigin donemde temizliyor. bıraktıktan sonra yine ayni…sana kalaan sadece agir yan etkiler… hatta daha da kötü tuyleniyorsun ve hassaslasiyor cildin .. gozleri cok yoruyor ve bozuyor. saclarrr….. saclara gelince kupkuru oluyor ben birakali iki yil oldu kalon ve gür tabiri caizse arsız saclarim vardı simdi kuş tüyü kadar kaldi hâlâ dökülüyor. Arkadaslar lutfen kullanmayin şu zehiri tamam denemek istiyosunuz ama kullandiktan sonra pisman olacaginiza ben sadece bi nebze olsun yardim etmek istedim. iki yil oldu bitireli ilk yil yan etkilerin farkinda degildim aslinda kabullenemedim bu kadar agir etkilerinin olduğunu bilmiyordum… simdi her gün lanet ediyorum kullandığım güne. sporcuyum eski formuma enerjime dönemiyorum. vücudun formatini degistiriyor. karaciğerdeki yag enzimleri dedikleri aslinda bizim hormonlarimiz… hormonlari degistiriyor ruhsuz isteksiz yorgun robot gibi oluyorsunuz daha sayamadigim bir sürü şey. iyileşmenin bir yolu var tabi temiz yaşayın temiz yasayindan kastim saglikli beslenin hergun kalkin yarim limon sıkın ilik suyla karistirip icin. bu hem vücuttak pis yağdan arindir sizi hem hicbir yan etkisi yok. şunun ayrimina varin roavcutane acnegen aknetrend vucuttaki vucuda gerkli olan saglikli yaglarida kurutuyor. ve hormonlariniz alt ust oluyor. ben vucudu tüysüz kaymak gibi biriydim simdi her yerimde göğsümun ucuna kadar ayva tüyü seklinde tuylendim. yapmayin arkadaslar zararli bir yag tuketmeyin cips yemeyin limonu her sabah sikip içmeyi unutmayın dogal seylere yonelin.. anlatmak istedigim daha cok sey var ama yer kalmadi. bilgi almak isteyen bana sorabilir

 25. Benim 4. ayım ve başlamadan önce daha az sivilcem vardı resmen. Azalması gerekirken bu ay aşırı kustu yüzüm ve geçmeyecekler diye çok korkuyorum:(

 26. Roaccutane tedavimi 4.ayda yarıda bırakmak zorunda kaldım şuan sadece kırmızı lekelerim ve 2 tane sivilcem var cildim şuan kuru ilacı bir hafta oldu bırakalı önceden cildim karmaydı sence nasıl bi yüz yıkama jeli kullanmalıyım yoksa biraz bekliyim yüzüm toparlansın mı

 27. Merhaba Roaccutane kullandım yaklasık 6-7 ay ama spor akttivitelerimim gerçekleştirememe psikolojik sorunlar yaratması nedeniyle bırakmak zorunda kaldım kendim bıraktım,yaklasık 3 hafta gecti cildim kuru yani dudak kenarlarım yanaklarımın altı kısacası dudak bölgesi surekli yuzumu yıkadıgımda kuruyor göz kenarlarım da aynı sekılde ama daha az kuruyor cilt tipimi nasıl öğrenebilirim yani tamam suan kuru ama ilacı kullanmayı bıraktım muhtemel olarak sonradan cildim farklalısıcaktır kısaca size sunu sormak istiyorum cildime ne bakımı yapabilirim internette çay ağacı yağı gördüm herkes övüyor onu da almayı dusunuyorum bu ılacdan sonra biraz lekeler kaldı ama çok da fazla degil ne yapmam gerek lütfen yardım edin…

 28. Merhaba
  6. ve son ayımdayım. Yüzümdeki damarlar çok belirginleşi yani göz altım ve iki kaşımın ortasında damarlarım belirginleşti. Zamanla oldu tabi dokturum önceden neyse zamanla eski cildine döner dedi ama içim hiç rahat değil. Cildimin kalınlaşmasını istiyorum. Sizde böyle bir problem oldu mu ?

 29. ben de bu ilacı kullanıyorum 4. ayıma girdim şu 3 4 gündür vücudumun heryerinde kızarıklıklar çıkmaya başladı sivrisinek ısırığı gibi de kabarıyo akşam doktora gittim roaccutan karaciğerine etki ediyo olabilir dedi olabilir mi acaba ve ne yapmalıyım

 30. Ben kullanmaya başladım yeni kullanacağım için birkaç soru sormak istiyorum,fondotön kullanabilirmiyim,ve ağda deilde epilasyon aletiyle tüylerimi alabilirmiyim,dudak nemlendiricisi olarak bir öneriniz var mı,yuzume sıradan da olsa nemlendirici surebilirmiyim,yüz tüylerimi ip ile alabilir miyim? Cvp verirseniz çok sevinirim.

 31. Merhaba hocam benim yüzümde sivilce izlerim var. Yaklaşık bir aydır bu ilacı kullanıyorum tedavi sonunda izler kesin olarak gidiyor mu? Yoksa ilaç sadece sivilceye mi yarıyor?

 32. Merhabalar
  1 yıldır Roaccutane ilacını kullanıyorum 2 hafta önce bıraktım.ilacı bıraktıktan sonra gözenek sıklaştırıcı kullanmak gerekiyor mu

 33. merhaba!
  ben roaccutane kullanmaya baslayali bir ay oldu olmadi. kasimda da microblading var. ilac cildin altinda ne var ne yok disari attigindan ve cildi soydugundan dolayi microblading’im gider mi merak ediyorum? insallah gider cunku rengi cok koyu, her ne kadar seklini begensem de renginden oturu gitmesini cok isterim.
  simdiden tesekkurler

 34. Merhaba Mine! Toplamda bu ilacın kaç mg kullanılması gerekiyor? Ben 70 kilo civarlarındayım, bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Sevgiler!

 35. 1 yıl rouctane tedavisi gördüm kilo almıyorum diye yedimde yedim tedavim bittikten bikaç ay sonra antidepresan ilacına başladım ve tabiki aynı şekilde yemeye devam ettim haliyle de 10 kilo bianda aldım.Şimdide veremiyorum. Rouctane kullanırken kilo alamayıp bırakınca bianda alanları duymuştum ben de mi bu yüzden kilo aldım yoksa antidepresan ilacından mı aldım çözemiyorum ve tabi o meşhuuur çukur çukur kalan sivilce izleri. Hem bu kilolardan hemde bu berbat çukur izlerden nasıl kurtulabilirim?Kurtulabilen var mı lütfen yardımcı olunuz. Estetikle geçerm demişti doktor izleri bu yöntemi kullanan bar mı veya başka herhangi birşey

 36. Merhaba,öncelikle anlatımınız için teşekkürler:)
  Ben rouctane tedavisine yeni başladım,3 gün oldu.
  Ama başladığımdan beri sabahları çok kötü karın ağrısıyla uyanıyorum.İshal oldum.Sırt ağrısı oluştu.Yani karin ağrısı ve ishal durumu beni çok etkiliyor.Normalmi bu durum,sizce ne yapmalıyım?

 37. Merhaba, ben 7 aydır izotretinoin tedavisi alıyordum ve bu gün bitti ama yüzümde kızarıklıklar var geçmişteki sivilcelerden dolayı, ilacı kullanıp devamlı güneş kremi kullanmama rağmen geçmedi. Sebebi nedir ve nasıl geçirebilirim.?

 38. Merhaba, ben 7 aydır izotretinoin tedavisi alıyordum ve bu gün bitti ama yüzümde kızarıklıklar var geçmişteki sivilcelerden dolayı, ilacı kullanırken devamlı kullanmama rağmen geçmedi. Ne yapabilirim ne kullanabilirim geçmesi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.