* Online Kozmetik Alışverişi Yaparken Dikkat Ettiğim Kriterler

Merhaba! Şimdiye kadar internetten yaptığım birçok alışverişi sizlerle paylaştım. Bu yazıda ise online alışveriş yaparken dikkat ettiğim kriterleri ele almak istiyorum.
 
Yıl 2016 olmasına rağmen hâlâ online alışveriş yapmaktan çekinenler olabiliyor. Aliexpress alışverişi yazılarım ile nelere dikkat ettiğimi birkaç madde ile anlatmıştım. Şimdi de online kozmetik alışverişi yaparken nelere dikkat edilmesini gerektiğini ele almak istiyorum.

Online alışveriş yapmak benim için bir nimet diyebilirim. Özellikle kozmetik alışverişi yaparken çok kolaylık sağlıyor. Çünkü güncel ve sürekli olarak kullandığım birkaç ürüne sadece internet üzerinden ulaşabiliyorum. Bu da benim için hem zamandan kazanmamı hem de uygun fiyatlı olarak almamı sağlıyor. Böyle olunca da online alışveriş benim için kaçınılmaz oluyor.

 
Online Kozmetik Alışverişi Yaparken Dikkat Ettiğim Kriterler

Çok uzun zamandır internet üzerinden kozmetik alışverişi yaptığım için hala çekinenler için naçizane birkaç önerim olacak;

  • Ürünün renk skalasının doğru olması: alışveriş sitesindeki ürün renginin gerçekteki hali ile aynı olup olmaması -fondöten, kapatıcı gibi ürünler için- çok önemli. Bu yüzden renk seçimi yaparken mutlaka Google görsellerden ürünün tam ismini aratıp doğru rengi seçmenizi öneririm.
  • Kargo sürecinin sorunsuz olması: Belki de online alışveriş yapmanızı engelleyen en önemli faktörlerden biri bu… Birçok insan kargo sıkıntı olacağı için alışveriş yapmaktan vazgeçiyor. Alışveriş siteleri müşteri memnuniyeti için kargo süreci boyunca size tercihinize göre SMS ya da e-posta aracılığıyla bilgilendirme yapıyor. Böylece kolay bir şekilde ürününüzün nerede, ne zaman olduğunu online olarak takip edebiliyorsunuz.
  • Tüm açıklamaların okunması: Ürünlerin açıklamalarını okumayı unutmayın. Bazen açıklamada kaçıracağınız bir ayrıntı sizin için ileride problem yaratabilir. (Kargo teslimin hemen yapılmaması, birkaç hafta sonra dağıtıma çıkartılması gibi)
  • Ürünün piyasa değerinden çok daha az fiyata satılması: Eğer alacağınız ürün o sitede piyasa değerinden çok daha az bir fiyata satılıyorsa şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Ürünlerin belirli bir piyasa fiyatı olduğu için çok daha ucuza satan sitenin ne kadar cebinden çalarsak kârdır mantığı ile çalıştığını düşünürsek bu tür sitelerden kaçınmalısınız.
  • Kredi/banka kartı seçenekleri: Yine ürün satın alacaklar için kolaylık yaratan bir özellik.
  • SSL sertifikası: Eğer online alışveriş yapıyorsanız en önemli şeylerden biri de SSL sertifikasıdır. Kredi kartınız ile alışveriş yaparken gerekli şifrelemeleri yaparak kart güvenliğini sağlayan bu sistemin alışveriş yapacağınız sitelerde olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz sayfada iken mutlaka SSL yazısının olmasına dikkat edin.
  • Ürün hakkındaki yorumları okuyun: Müşteri memnuniyeti her zaman önemlidir. Bu yüzden site, ürün ve ürün satıcısı hakkında yapılan yorumları daha önceden araştırmış olun. Ben kozmetik alışverişi yapmadan önce mutlaka Süslü Sözlük’e göz atıyorum.
  • Kendi bilgisayarınızdan alışveriş yapın: Bir güvenlik önlemi ise kendi bilgisayarınız üzerinden kredi kartı bilgilerinizi girerek alışveriş yapmaktır. İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmaktan kaçının.
  • İşlemin yapıldığına dair kanıt oluşturun: İşleminiz başarı ile tamamlansa bile mutlaka ekran görüntüsünü almayı unutmayın. İşlem sonucunda referans numarası veriliyorsa mutlaka bir kenara not almayı da unutmayın. Ben özellikle tarih ve saat gözükecek şekilde sitenin ekran görüntüsünü her zaman alırım ki herhangi bir sıkıntı da karşı tarafa gösterebileyim.
  • Memnun kalmazsanız duyurun: Eğer aldığınız üründen, gördüğünüz hizmetten memnun değilseniz ve bu durum için karşı taraf bir çözüm önermediyse sosyal medyanın gücünü kullanmaktan çekinmeyin. Tüketici haklarınızı sonuna kadar kullanın. Daha önce de belirttiğim gibi müşteri memnuniyeti şirketler için çok önemli ve bunun için tüm çözümleri size önereceklerdir.
 
**
 
Okuduğunuz için teşekkürler!
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.
 
 
 
Sevgilerimle,
 
 
 
 
Snapchat ve InstaStories‘ten takip etmeyi unutmayın; “minecanan”
 

“*” işareti ile başlayan yazılar, markalar ile yapılan iş birlikleri için hazırlanmış tanıtım yazılarıdır. %100 kendi samimi düşüncelerimi içermektedir.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.