Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

 • 4 yorum
Herkese merhaba! Şimdi çok klasik bir cümle ile başlayacağım yazıya; “Evet bu yazıyı benden çok istediniz, çok fazla soru sordunuz, ben de yazıyorum!”
 

Aliexpress hastalığına 15 Ocak 2016 tarihinde yakalandım. O zamandan beri tam 36 alışveriş yaptım. Şimdiye kadar iki alışverişimde sorun oldu. Sorun derken; biri 3 ayda geldi, biri de gelip tekrar geri gitmiş, şu an yine yolda, gelecek…
 
Daha önce yaptığım Aliexpress alışverişlerini oradan, buradan ve şuradan okuyabilirsiniz.
 
Genel olarak Aliexpress’ten çok memnunum. Sizlerin de bu hastalığa yakalanmanız için neler yapmanız gerektiğini ince ince iliklerinize işleyeceğim. Bakalım Aliexpress’ten güvenli alışveriş yapmak için yapmanız gerekenler nelermiş…
 
36 adet alışverişimin bana verdiği yetkiye dayanarak;
 
 
 • Öncelikle bir üyelik hesabı oluşturuyorsunuz; İsim, soy isim, adres ve kart bilgileri. Kredi kartı ya da banka kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Paypal maalesef yok. Sanal kart oluşturabilirsiniz. Ben direk banka kartımdan nakit alıp olayı bitiriyorum. Bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.
 • Siteden değil de telefon uygulamasından alışveriş yapmasını daha çok seviyorum. Çünkü telefon uygulamasında her şey daha derli toplu ve sade. Ayrıntılar içinde boğulmuyorsunuz.
 • Ürün ararken İngilizce olarak aramanız daha uygun olacaktır. Alışveriş içinse bir tık İngilizce bilmek yararınıza olacak.
 • Tabii ki de bir üründen onlarca sayfada satış göreceksiniz. Zaten asıl olay burada başlıyor. Yapmanız gereken tek şey; en çok onay alan, en çok olumlu yorum yapılan ve en çok satış yapan ürünleri tercih etmeniz. Yorumlar çok önemli. İnanın ben sadece bunlara bakıp iki dakikada alışverişimi bitiriyorum.
 • Bir de free shipping (ücretsiz kargo) olayı var. Ürün araması yaparken free shipping olarak filtrelerseniz, bedava kargoyla gönderilen ürünler listelenecektir. Eğer o ayrıntı gözünüzden kaçarsa siparişi tamamlarken de kargo ücreti gözüküyor, oradan da fark edip siparişi iptal edebilirsiniz. Korkmanıza gerek yok.
 • Ödeme konusunda ise; ürünleri dolar kuru üzerinden TL karşılığı olarak alıyorsunuz. Örneğin ürün 5 dolar ise bu hesabınızdan TL karşılığı olarak çekiliyor. $ ya da TL olarak da ürünleri listeleyebiliyorsunuz.
 • En fazla 100 dolara kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Çünkü vergi ödememek bizim alnımızın yazısı şu saatten sonra.
 • Ürünler en geç iki ay içinde geliyor. Bakın en geç diyorum. Bir ayda veya üç haftada da gelmesi olası. Sistem şöyle çalışıyor; Mesela satıcı bütün kargoları aynı anda pazartesi verecekse, siz cuma gününden sipariş vermiş olursanız kargonuz bir haftada bile gelebilir. Ama siparişinizi salı günü verirseniz, bir sonraki toplu kargo yollama gününe kalacağından  bir ayda da gelebilir. O yüzden siparişinizi verin ve beklemeye başlayın. Satıcılar genellikle iki ay boyunca ürününüze koruma veriyor. Eğer iki ayın sonuna doğru hala gelmediyse satıcıya “benim ürünüm hala gelmedi” (ingilisçe) diye mesaj atıyorsunuz diye, onlar da korumayı uzatıyorlar. Yani ödediğiniz para gümbürtüye gitmiyor.
 
 • Yukarıda da gördüğünüz gibi iki seçeneğiniz oluyor. Çünkü eksi puan almamak için müşteri memnuniyetine aşırı önem veriyorlar. Size yardım etmek için takla atıyorlar diyebilirim. Siz yeterki arada mesaj atıp dürtün. Hatta bununla ilgili ayrıntılı bir açıklamayı Kargo gelmezse ya da ürün istediğimiz koşullarda değilse şikayet etme” başlığı altında okuyabilirsiniz.
 • Kargonuz PTT kargo ile gelecek. Bu yüzden evde sürekli biri olması lazım ya da iş yerinize yollatabilirsiniz. Çünkü PTT çalışanları direk kapıya bırakıp gidiyorlar. Yollardan topluyorsunuz kargonuzu.
 • Sizin de alıcı olarak bir profiliniz olduğu için satıcılar da sizi puanlayabiliyor. Ben bütün aldığım ürünleri fotoğraflayarak yorumladığım için satıcılar ile aram baya iyi artık. Dediğim gibi kötü yorum almamak için elinden geldiğince yardımcı oluyorlar.
 • Son önerim olarak, kozmetik ürünü almamanızı tavsiye ederim. Büyük olasılıkla çakma ürünler gelecektir ve gümrüğe takılması çok büyük olası… (çünkü çakma kozmetik ürünleri satmak sağlık açısından YASSAK) Bu yüzden basit ürünler seçin.
 • Son güzelliğim ise; her yıl 11 Kasım‘da yani 11.11‘de büyük indirimler oluyor. Bir şeyler alacaksanız bugünü bekleyin derim.

 

 
Benim aklıma gelen konular ve ipuçları bunlardı. Eğer farklı bir sorunuz varsa lütfen yorum bırakın. Elimden geldiğince yardımcı olurum.  Gelen sarı paketleriniz çok olsun…
 

***

 
Okuduğunuz için teşekkürler!
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 
 
 
Sevgilerimle,
 

“Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?” hakkında 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.